Filtr Sawyer Mini Sp-128 i tabletki Javel Aqua. Jak oczyścić wodę?

filtr sawyer mini baner - Filtr Sawyer Mini Sp-128 i tabletki Javel Aqua. Jak oczyścić wodę?Bez dostępu do wody pitnej ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek wyprawę czy biwak. Zapas wody pitnej możemy wprawdzie zabrać ze sobą lecz poważnym ograniczeniem będzie zawsze waga ekwipunku, szczególnie tego, który będziemy nosić na własnych plecach. Rozwiązaniem w takich wypadkach jest wykorzystywania naturalnych lub sztucznych źródeł wody, w których w czasie wędrówki możemy uzupełnić zapasy. Bazowanie na takich źródłach ma jednak swoje ograniczenia (nie wszędzie możemy je szybko znaleźć) oraz niesie ryzyko, że pozyskana w ten sposób woda nie będzie nadawała się do bezpośredniego spożycia.
Nieodzowna w takich wypadkach jest znajomość technik filtracji i uzdatniania wody lub posiłkowanie się gotowymi rozwiązaniami, jakimi są np. przenośne systemy filtracji wody lub tabletki do odkażania – uzdatniania wody.  Sprawdzonymi metodami na odkażenie, oczyszczenie wody pochodzącej praktycznie z każdego źródła są przenośny filtr do wody Sawyer Mini Sp-128 amerykańskiej firmy Sawyer oraz tabletki do uzdatniania wody Aqua polskiej firmy Javel.

Filtr Sawyer Mini SP-128

Niesamowita skuteczność, wydajność oraz niewielkie gabaryty predysponują filtr Sawyer Mini Sp-128 do podstawowego wyposażeniu każdego turysty. Filtr Sawyer Mini waży zaledwie 57 g, a jego wydajność to ponad 378 tysięcy litrów wody przy 99,9999 % skuteczności usuwania bakterii i pierwotniaków. Filtr Sawyer Mini to najmniejszy i najlżejszy filtr tego typu dostępny na rynku.
Filtr Sawyer Mini SP-128 jest uniwersalny i można go stosować na wiele sposobów:

  • filtr słomkowy, przez który zasysamy wodę bezpośrednio ze źródła wody np. rzeki, jeziora, czy nawet kałuży.
  • filtr nakręcany bezpośrednio na butelkę z wodą. Filtr Sawyer Mini-128 posiada nagwintowaną końcówkę, dzięki możemy nakręcić go praktycznie na dowolną butelkę ze standardowym gwintem.
  • filtr dokręcany do praktycznego worka na wodę (bukłaku), który znajduje się w zestawie.
  • Filtr montowany szeregowo do przenośnego (plecakowego) sytemu hydracyjnego z bukłakiem.

Technologia filtrowania w filtrze Sawyer Mini oparta jest membranie kapilarnej, której kanaliki zatrzymują nieczystości. Membrana wytrzymuje wielokrotne płukanie, dzięki czemu możliwe jest długotrwałe wykorzystywanie filtra. Sawyer Mini oczyszcza wodę z bakterii, pierwotniaków lecz nie usuwa związków chemicznych, metali ciężkich lub niektórych wirusów dlatego należy unikać zbiorników wodnych eksponowanych na zanieczyszczenia z fabryk lub pól uprawnych. Do oczyszczenia wody z wirusów należy użyć odpowiednich związków chemicznych.

Sposoby użycia filtra Sawyer Mini SP-128

Tabletki do odkażania wody Aqua Javel

Alternatywny sposobem na skuteczne uzdatnienie wody są tabletki do oczyszczania wody Aqua Javel. Opakowanie zawiera 60 tabletek (6 blistrów po 10 szt.). Jedna tabletka Javel Aqua pozwala na oczyszczenie 1 l wody. Tabletki Javel Aqua przeznaczone są do dezynfekcji wody pitnej, której pochodzenie nie jest znane lub jest wątpliwe. Produkt był dotychczas używany w Polsce przez Wojsko Polskie, a od niedawna jest dostępny w specjalistycznych sklepach.

Tabletki do dezynfekcji Javel Aqua są samorozpuszczalne i zawierają NaDCC – bardzo skuteczny środek do dezynfekcji wody zawierający 60% wolnego chloru. Tabletki usuwają z wody mikroorganizmy odpowiedzialne za zaburzenia żołądkowo-jelitowe, choroby jelit i wątroby spowodowane spożywaniem wody w niesprawdzonego źródła. Skład tabletek jest zgodny z zalecaniami WHO, a produkt uzyskał pozytywną opinię Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

Tabletki do odkażania wody Javel Aqua doskonale nadają się do uzdatniania wody w warunkach wyprawowych (oczyszczania wody do picia, wody do płukania owoców i warzyw, mycia zębów), podczas podróży do krajów tropikalnych, treningów w warunkach ekstremalnych oraz w warunkach klęski żywiołowej. Jedna tabletka Javel Aqua (8,5 mg) potrafi uzdatnić 1 litr klarownej wody po 30 minutach (eliminuje bakterie i wirusy), a po 60 minutach usuwa bakterie ameby (jeżeli nie chcemy czekać wystarczy po 30 minutach przegotować wodę). Charakterystyczny posmak chloru można zneutralizować dodając do oczyszczonej wody odrobinę soku z cytryny lub kwasek cytrynowy.
Tabletkę możemy rozpuścić we własnym naczyniu, butelce lub bidonie, jak również skorzystać ze specjalnego worka z grubej foli, jaki jest dołączany opcjonalnie do pudełka tabletek.
Podobnie jak filtr Sawyer Mini, dezynfekcja wody za pomocą tabletek Javel Aqua nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych dlatego należy zwrócić uwagę, czy pozyskana do oczyszczenia woda nie była narażona na zanieczyszczenia fabryczne czy np. z pól uprawnych.

Sposób użycia tabletek do odkażania wody Javel Aqua

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *