Wodoodporna rozpałka i zapałki.

rozpalka baner - Wodoodporna rozpałka i zapałki.W warunkach wyprawowych, survivalowych posiadanie pewnego źródła ognia oraz umiejętność rozpalenia ogniska to podstawa. Zestaw do rozpalania ognia najczęściej składa się z krzesiwa i/lub zapalniczki (zapałek) oraz odpowiedniej rozpałki. W warunkach terenowych przeważnie nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem skutecznej rozpałki. Problemem może być jednak znalezienie rozpałki suchej i takiej, która pozwoli nam na szybkie rozpalenie ognia. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych, w czasie załamania pogody lub wyziębnięcia, kiedy szybkie rozpalenie ognia i ogrzanie ciała jest niezbędne.

Szanse na niezawodność zestawu do rozpalenia ognia możemy zwiększyć np. przez zdublowanie zarówno źródła ognia np. zabieramy zarówno krzesiwo oraz zapalniczkę (zapałki), jak rozpałki. Szanse na niezawodność zwiększymy dodatkowo zabezpieczając zestaw przed wilgocią. Krzesiwo w tym przypadku jest “naturalnie” odporne na zawilgocenie, gorzej jest np. z zapałkami, czy z rozpałką.

W warunkach domowych możemy jednak skutecznie i bez dużego nakładu pracy i materiałów zrobić własną wodoodporną rozpałkę oraz zapałki (sztormowe), dzięki którym wzrosną nasze szanse na rozpalenie ognia w każdych warunkach.

Materiały

  • zapałki
  • wata
  • płatki bawełniane
  • wosk, stearyna np. świeczka
  • metalowa puszka
  • kawałek mocnej taśmy samoprzylepnej tzw. duct tape

Rozpałka wodoodporna

Do zrobienia wodoodpornej rozpałki wykorzystujemy bawełniane płatki, które nasączamy lub skrapiamy roztopionym woskiem (stearyną). Płatki bawełniane bardzo dobrze łapią iskrę z krzesiwa, a dzięki nasączeniu woskiem uzyskany płomień będzie bardzie trwały.

Płatki składamy na pół, a następnie oklejamy kawałkiem szerokiej taśmy klejącej. Najlepiej użyć taśmy typu “duct tape”, która jest mocna i ma bardzo silny klej. Tak oklejona rozpałka jest w pełni zabezpieczona przed wodą. W celu użycia rozpałki nacinamy opakowanie, mechacimy powierzchnię rozpałki i podpalamy np. krzesiwem. Opakowanie z taśmy klejącej podczas spalania dodatkowo wzmacnia skuteczność rozpałki.

Zapałki “sztormowe”

Odporność na wilgoć uzyskamy dzięki zanurzeniu zapałek w gorącym wosku.  Dodatkową skuteczność i trwałość płomienia zapewni natomiast wcześniejsze okręcenie zapałki cienką warstwą waty.

Zestaw do rozpalania ognia

Rozpałki i zapałki możemy umieścić np. w blaszanej puszce. Do wewnętrznej strony wieczka puszki przyklejamy wycięte z pudełka po zapałkach draski. Dzięki temu nasze zapałki będziemy mogli łatwo zapalić od razu po wyciągnięciu z puszki.

Test w terenie

 Film

5/5 - (5 votes)

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Adam pisze:

    super filmik płatek się pali od 25 do 35 minut zapałka 2 minuty i już taki zestaw sobie zmajstrowałem:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *