Wodoodporna rozpałka i zapałki.
W warunkach wyprawowych, survivalowych posiadanie pewnego źródła ognia oraz umiejętność rozpalenia ogniska to podstawa. Zestaw do rozpalania ognia najczęściej składa się z krzesiwa i/lub zapalniczki (zapałek) oraz odpowiedniej rozpałki. W warunkach terenowych przeważnie nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem skutecznej rozpałki. Problemem może być jednak znalezienie rozpałki suchej i takiej, która pozwoli nam na szybkie rozpalenie ognia. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych, w czasie załamania pogody lub wyziębnięcia, kiedy szybkie rozpalenie ognia i ogrzanie ciała jest niezbędne.
Szanse na niezawodność zestawu do rozpalenia ognia możemy zwiększyć np. przez zdublowanie zarówno źródła ognia np. zabieramy zarówno krzesiwo oraz zapalniczkę (zapałki), jak rozpałki. Szanse na niezawodność zwiększymy dodatkowo zabezpieczając zestaw przed wilgocią. Krzesiwo w tym przypadku jest “naturalnie” odporne na zawilgocenie, gorzej jest np. z zapałkami, czy z rozpałką.
W warunkach domowych możemy jednak skutecznie i bez dużego nakładu pracy i materiałów zrobić własną wodoodporną rozpałkę oraz zapałki (sztormowe), dzięki którym wzrosną nasze szanse na rozpalenie ognia w każdych warunkach.
Materiały
- zapałki
- wata
- płatki bawełniane
- wosk, stearyna np. świeczka
- metalowa puszka
- kawałek mocnej taśmy samoprzylepnej tzw. duct tape
Rozpałka wodoodporna
Do zrobienia wodoodpornej rozpałki wykorzystujemy bawełniane płatki, które nasączamy lub skrapiamy roztopionym woskiem (stearyną). Płatki bawełniane bardzo dobrze łapią iskrę z krzesiwa, a dzięki nasączeniu woskiem uzyskany płomień będzie bardzie trwały.
Płatki składamy na pół, a następnie oklejamy kawałkiem szerokiej taśmy klejącej. Najlepiej użyć taśmy typu “duct tape”, która jest mocna i ma bardzo silny klej. Tak oklejona rozpałka jest w pełni zabezpieczona przed wodą. W celu użycia rozpałki nacinamy opakowanie, mechacimy powierzchnię rozpałki i podpalamy np. krzesiwem. Opakowanie z taśmy klejącej podczas spalania dodatkowo wzmacnia skuteczność rozpałki.
Zapałki “sztormowe”
Odporność na wilgoć uzyskamy dzięki zanurzeniu zapałek w gorącym wosku. Dodatkową skuteczność i trwałość płomienia zapewni natomiast wcześniejsze okręcenie zapałki cienką warstwą waty.
Zestaw do rozpalania ognia
Rozpałki i zapałki możemy umieścić np. w blaszanej puszce. Do wewnętrznej strony wieczka puszki przyklejamy wycięte z pudełka po zapałkach draski. Dzięki temu nasze zapałki będziemy mogli łatwo zapalić od razu po wyciągnięciu z puszki.
super filmik płatek się pali od 25 do 35 minut zapałka 2 minuty i już taki zestaw sobie zmajstrowałem:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Ok 30 lat temu, przez kilka minut miałem w rękach element polskiego wojskowego zestawu saperskiego – chyba z lat 60tych. Był to krążek ok 4 cm średnicy, 6mm grubości, z otworkiem na sznurek w środku, cały wykonany był jakby z draski do zapałek. Ów krążek był wodoodporny, twardy i bardzo odporny na uszkodzenia i ścieranie, a zapałki odpalały się od niego jak marzenie – ideał do zestawu bushcraftowego. Od tamtej pory wielokrotnie poszukiwałem tego elementu, ale nie udało mi się ani tego zidentyfikować, ani namierzyć, widziałem tą “draskę” tylko raz, przed laty, w zestawie saperskim tego znajomego. Tak teraz myślę, czy nie dałoby się samemu wykonać czegoś takiego, ale z uwagi na brak wiedzy chemika, nie bardzo wiem, jak można by się do tego zabrać, by wyszło jak powinno.