Krzesiwo survivalowe ręcznie robione

krzesiwo survivalowe custom - Krzesiwo survivalowe ręcznie robioneWybór krzesiw na rynku jest duży, od tanich, które możemy zakupić już za kilkanaście złotych, do drogich, których cena przekracza często 100 zł. Zasadniczy wpływ na cenę ma marka producenta i/lub oprawa, w jaką opakowany jest pręt krzesiwa. Jeżeli nie możemy zdecydować się na konkretny model krzesiwa lub istniejące rozwiązania nie przypadły nam do gustu, warto zastanowić się nad krzesiwem z ręcznie robioną oprawą, czyli tzw. custom. Krzesiwo w indywidualnej oprawie będzie niepowtarzalne, dopasowane do naszych upodobań i ekwipunku. Zobacz, jakich rozpałek najlepiej używać z krzesiwem survivalowym.

Krzesiwo ręcznie robione, od czego zacząć?

Podstawą do zrobienia krzesiwa w wersji custom jest pręt krzeszący (żelazo-cerowy). Pręty dostępne na rynku mogą mieć różne rozmiary, zarówno jeżeli chodzi o przekrój, jak i grubość. Najczęściej spotykanym rozmiarem jest pręt krzesiwa o grubości 8mm i długości roboczej ok. 8 cm. Pręt do oprawy możemy kupić oddzielnie lub pozyskać z gotowego (taniego) krzesiwa.

Co na oprawę krzesiwa

Oprawę do krzesiwa najłatwiej wykonać z kawałka drewna, które możemy łatwo wymodelować. Drewno możemy dodatkowo zabarwić bejcą oraz na koniec zaimpregnować olejem lnianym i/lub woskiem. Popularnym materiałem na oprawę są także fragmenty poroża jelenia, zwłaszcza końcówki poroży. Krzesiwo oprawione w poroże może nie będzie minimalistyczne ale na pewno bardzo wygodne w użytkowaniu i wpisujące się ładnie w klimat bushcraftu 😉 Przy odrobinie inwencji możemy pokusić się o łączenie różnych materiałów, z których wykonamy oprawę naszego krzesiwa np. różne rodzaje drewna, kości, metalowe przekładki itp.

Krzesiwo ręcznie robione

5/5 - (12 votes)

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 2014/11/10

    […] tej można zmieścić ekwipunek EDC (latarkę, scyzoryk, multitool, notes, długopis, zapalniczkę, krzesiwo), palnik spirytusowy wraz z zapasem paliw, kuchenkę na paliwu stałe typu „Esbit” lub […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *