Tarp, hamak albo namiot – co na wyprawę?

Czasem wystarczy pojechać w innym czasie w to samo miejsce, by przeżyć wspaniałą i niepowtarzalną przygodę, która będzie oczekiwać od nas innych umiejętności i sprawi, że powiększymy swój bagaż doświadczeń. Oczywiście inaczej będziemy się szykować na przygodę we wrześniu, listopadzie, marcu, czy czerwcu, więc warto wiedzieć, kiedy sprawdzi się dany asortyment.

Odpowiedzmy sobie na pytanie, dla kogo lepszym wyborem będzie tarp i płachty biwakowe, kto i kiedy usatysfakcjonowany będzie z hamaka i kiedy lepiej jest wybrać klasyczny survivalowy namiot. Oczywiście dla zaawansowanych miłośników przygód wybór jest prosty, lecz dla osób początkujących, wszystko jest w pewnym sensie ogromnym wyzwaniem, ponieważ jedna źle podjęta decyzja, będzie miała wpływ na komfort, bezpieczeństwo i satysfakcję z całej wyprawy.

Namioty, czyli najlepszy wybór na początek przygody

Tarp, hamak albo namiot   co na wyprawę? tarp hamak Wyjazd plenerowy z przyjaciółmi może skończyć się na kilka sposobów i chociaż spanie w aucie wydaje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, to namioty z pewnością dodają kilka punktów do komfortu. Jest to również podstawowy element wyposażenia podczas klasycznych obozów przetrwania, wypraw trekkingowych lub wysokogórskiej wspinaczki.

Rozstawienie takiego produktu jest szybkie, proste i bezproblemowe, a chroni on zarówno przed opadami atmosferycznymi, wiatrem, jak i owadami.

Jaki namiot najlepiej wybrać? Wszystko zależy od potrzeb użytkowników, ponieważ jeśli w planach jest wyjazd rodzinny nad wodę, to warto nabyć nawet 3 lub 4 osobowy namiot, który poradzi sobie z lekkim wiatrem lub niewielkimi opadami. Sytuacja zmienia się podczas poważniejszych wypraw, gdzie można spodziewać się naprawdę ekstremalnych sytuacji, ponieważ namioty powinny posiadać opływowy kształt, by konstrukcja nie została uszkodzona przez mocny i silny wiatr – do gry wchodzi w takim wypadku model jedno, maksymalnie dwuosobowy.

Tarpy i płachty biwakowe – bushcraft dla zaawansowanych

Tarp, hamak albo namiot   co na wyprawę? tarp hamak Gdy obozy przetrwania i klasyczny survival są już zbyt proste, warto rozważyć wyjazd bushcraftowy, który naprawdę zweryfikuje umiejętności zainteresowanych. Na sam początek może nie należy rzucać się na głęboką wodę, wybierając się na tydzień do lasu z samym nożem i dwoma batonami energetycznymi – nie będziemy również zabijać wilka, ani tym bardziej niedźwiedzia, by zrobić z jego skóry śpiwór, czy prowizoryczny namiot. Płachty biwakowe i tarpy mogą okazać się przydatne i pozwolą na stworzenie wielu ciekawych konstrukcji (prawdę mówiąc wystarczy nóż, linka i średniej wielkości kij, by stworzyć naprawdę solidny namiot w dziczy).

To tanie i lekkie rozwiązanie nie zapewni Wam może tak dużej ilości wygód co namiot i jego wytrzymałość zależy jedynie od umiejętności konstruktorskich oraz wiedzy na temat analizy sytuacji, ale trzeba powiedzieć sobie otwarcie, że prosta płachta biwakowa potrafi uratować każdą sytuację.

Hamaki – wyposażenie do leśnych wędrówek

Tarp, hamak albo namiot   co na wyprawę? tarp hamak

Udając się w samotną wyprawę survivalową po lesie, gdzie nie mamy w planach spędzenie więcej niż kilku godzin w jednym miejscu, doskonałym wyborem będzie wysokiej jakości hamak – zwłaszcza jeśli przygoda będzie odbywać się podczas chłodnych miesięcy.

Hamaki turystyczne można wyposażyć w specjalne ocieplacze do hamaków, które nawet przy temperaturach w granicy zera, pozwolą na komfortowy i przede wszystkim bezpieczny sen. Są one również lżejsze i mniejsze od namiotów, a z montażem ich pomiędzy dwoma drzewami poradzą sobie wszyscy. Warto zaznaczyć również, że hamaki niwelują konieczność używania karimaty i przy zastosowaniu moskitiery, odgradzają nas maksymalnie od wszelkiego rodzaju robactwa, owadów, a nawet zimna i wilgoci z podłoża.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *