Buddy burner. Kuchenka, ogrzewacz, lampa na sytuacje awaryjne.

buddy burner kuchenka survivalowa 1 - Buddy burner. Kuchenka, ogrzewacz, lampa na sytuacje awaryjne.

Buddy burner to klasyka wśród prostych i praktycznych survivalowych rozwiązań typu zrób to sam (DIY). Buddy burner sprawdza się nie tylko w sytuacjach awaryjnych, survivalowych  lecz także w każdej aktywności na świeżym powietrzu. Na biwaku, wyprawie, czy leśnym spacerze buddy burner posłuży nam jako kuchenka, ogrzewacz czy alternatywna źródło światła.  Podobnie, jak w przypadku kuchenki z puszki, czy palnika z puszki, główną zaleta tej kieszonkowej, survivalowej kuchenki jest fakt, że robi się ją łatwo, szybko i zazwyczaj wykorzystuje do tego domowe odpadki.  Dodatkowo, ta improwizowana kuchenka jest lekka, trwała, nie zajmuje dużo miejsca w kieszeni, plecaku czy schowku samochodowym i w sytuacji awaryjnej będzie zawsze pod ręką.

Co potrzebujemy aby zrobić buddy burner?

buddy burner kuchenka survivalowa 2 150x150 - Buddy burner. Kuchenka, ogrzewacz, lampa na sytuacje awaryjne.

Blaszana puszka np. po cukierkach, tuńczyku itp.

Kawałki tektury falistej

Wosk np. stare świeczki

Nóż

Krok 1

Z tektury falistej wycinamy paski o szerokości odpowiadającej mniej więcej wysokości naszej puszki. Paski układamy spiralnie, dość ściśle. Robimy prowizoryczny knot. Tutaj wykorzystałem kawałek lnianego sznurka lecz równie dobrze może to być paseczek z tektury.

Krok 2

Rozdrabniamy większe kawałki wosku i wrzucamy do blaszanego pojemnika np. starego kubka lub puszki. Rozpuszczamy wosk metodą kąpieli wodnej tj. puszkę z woskiem umieszczamy w naczyniu z wodą, które będziemy podgrzewali. Ten sposób jest najbezpieczniejszy.

Krok 3

Gorącym woskiem zalewamy naszego buddy burnera do momentu wypełnienia wolnych przestrzeni i zrównania się z powierzchnią tekturowego wkładu. Czekamy, aż wszytko wystygnie i wrzucamy do plecaka 🙂

Test w terenie

Buddy burner sprawdził się do przygotowania leśnej kawy. Kuchenka potrzebuje kilka minut do uzyskania “soczystego” płomienia. Na mocnym płomieniu pół litra wody zagotowało się w ok. 10 min.

5/5 - (12 votes)

11 komentarzy

 1. mateusz pisze:

  Ile czasu to wytrzyma taka kuchenka?

  • Laplander pisze:

   To zależy głównie od wielkości pojemnika. Im większy, tym więcej wosku i tym dłużej będzie się palił. Buddy burner wielkości blaszanego pudełka po paście do butów powinien się palić co najmniej 1 godzinę. Ten z prezentacji jest w dużo większej puszcze. Myśle, że pociągnie nawet 3-4 godziny.

 2. Kaktus pisze:

  Zdarzyło Ci się żeby przygotowana potrawa, lub woda złapały zapach wosku? Zawsze mnie to zastanawiało w tym sposobie.

  • Laplander pisze:

   Wosku nie ale rzadziej na tej kuchence gotowałem. Jak gotuję wodę lub potrawy na ognisku to zawsze załapią trochę smaczku 😉 szczególnie jak palimy sosnę albo inne żywiczne drewno.

 3. phoros pisze:

  Genialne w swej prostocie! Wielkie dzięki za wszystkie wpisy na blogu i czekam na kolejne. Życzę wszystkiego dobrego, pozdrawiam serdecznie.

 4. Midi pisze:

  A jak wygląda sprawa gaszenia? Przykrywa wieczkiem, by odciąć dopływ tlenu, i bezproblemowo gaśnie? Druga sprawa to zostawianie osad na menażce – bardzo czarnieje czy też nie? Jak wygląda sprawa potem z myciem – osad usuwa się bez problemu?

 5. Przemax pisze:

  Pytanie może głupie, a może nie: czy taki burner ma jakąś wyrażną przewagę nad zniczem? Pomijając kozacki wygląd, of course ;). Bo może zamiast się bawić w topienie wosku, pójść do sklepu Ostatnia Posługa? Pytam serio.

 1. 2014/11/18

  […] Buddy burner to bardzo dobry, survivalowy patent na kieszonkową kuchenkę, ogrzewacz, lampę, która przyda się w sytuacjach awaryjnych. Zobacz instrukcję i test kuchenki w terenie. Do zrobienia buddy burnera wystarczą domowe odpadki: zamykana puszka po cukierkach, kawałki wosku i tektura. Podobnie, jak w przypadku innych improwizowanych kuchenek, z puszki, z ociekacza, czy palnika spirytusowego, buddy burnera robi się łatwo i szybko. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *