Kuchenka survivalowa z puszki.

kuchenka z puszki hobo stove - Kuchenka survivalowa z puszki.

Kuchenka survivalowa z puszki to przykład na to,  jak w sytuacji nazwijmy ją awaryjnej, można praktycznie wykorzystać pozostałości  z campingowego śmietnika. Ze stalowej puszki po kawie w kilkanaście minut możemy zrobić funkcjonalną kuchenkę survivalową, na której wygodnie zagotujemy wodę czy podgrzejemy pożywienie. W takiej kuchence możemy spalać praktycznie każdy rodzaj paliwa stałego np. drewniane szczapki, korę czy papier.

Kuchenka survivalowa DIY – konstrukcja

Do budowy kuchenki wykorzystałem puszkę po kawie. Można wykorzystać inny rodzaj puszki, istotne jest aby była to puszka stalowa. Optymalnym rozwiązaniem wydają się puszki o pojemności ok. 1 litra i odpowiedniej średnicy umożliwiającej stabilne ustawienie kuchenki oraz kubka lub menażki. Konstrukcja jest prosta i nie ma sensu się nad nią rozwodzić. Głównymi elementami są otwory: główny, przez którym będziemy podkładali podpałkę oraz boczne w ściankach umożliwiające dopływ tlenu do paleniska. Dodatkowym elementem jest ruszt zrobiony z dwóch prętów ew. śledzi namiotowych, na którym możemy postawić naczynia o mniejszej średnicy.

Wykonanie

Moją kuchenkę wykonałem w warunkach domowych. Otwory w ściankach wyciąłem mini szlifierką. W warunkach survivalowych do wycięcia otworów można wykorzystać nóż. Przy wycinaniu otworów nożem, najlepiej o grubszej głowni, zalecam jednak najwyższą ostrożność. Efekt końcowym może nie będzie najładniejszy ale najważniejsze, że kuchenka będzie spełniała swoje założenia.

Test kuchenki

Przed rozpaleniem kuchenki pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu najbliższego otoczenia kuchenki i przygotowaniu odpowiedniej ilości drewnianych szczapek lub patyków.  Drewno spala się w kuchence bardzo dobrze. Przeprowadziłem krótki test polegający na zmierzeniu czasu, w jakim zagotuje się woda. Do testu wykorzystałem  aluminiowy kubek o pojemności 0,5 litra. Woda w kubku zagotowała się w 8 minut.

Kuchenka survivalowa. Instrukcja i test.

5/5 - (7 votes)

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. bushman pisze:

  Prosty patent ale dobry. Sprawdzałem na jeszcze mniejszej puszce, po groszku i też dało radę.

 2. Survivalist pisze:

  Od lat śmigam z taka bieda kuchnią na rybki i nie narzekam.

 3. El Krynio pisze:

  Zawsze to co proste jest najbardziej skuteczne i niezawodne. Do tego można coś takiego zrobić z najzwyklejszych śmieci …. niestety i takich które można znaleźć w lesie. Należy chyba dodać, że puszka powinna być raczej ze stalowej blachy – aluminiowa raczej nie da rady.

 4. Oli pisze:

  Witam! Moim zdaniem mozna tę kuchenkę wykonać jeszcze prościej. Zamiast dodawać krzyżyk do podtrzymania kubka wystarczy blachę po wycięciu górnych otworów zagiąć do środka. Pozdrawiam!

 1. 2014/08/27

  […] Szerszy opis znajdziesz w artykule pt. Kuchenka survivalowa z puszki. […]

 2. 2014/10/27

  […] wpisach pokazaliśmy, jak łatwo zrobić praktyczną kuchenkę survivalową na paliwo stałe z puszki po kawie lub ociekacza na sztućce. Tym razem pokażemy, jak zrobić palnik turystyczny z aluminiowej […]

 3. 2014/11/12

  […] nam jako kuchenka, ogrzewacz czy alternatywna źródło światła.  Podobnie, jak w przypadku kuchenki z puszki, czy palnika z puszki, główną zaleta tej kieszonkowej, survivalowej kuchenki jest fakt, że […]

 4. 2014/11/18

  […] po cukierkach, kawałki wosku i tektura. Podobnie, jak w przypadku innych improwizowanych kuchenek, z puszki, z ociekacza, czy palnika spirytusowego, buddy burnera robi się łatwo i […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *