Noże do rzeźbienie Mora Wood Carving. Nóż łyżkowy.

noze rzezbienia mora baner - Noże do rzeźbienie Mora Wood Carving. Nóż łyżkowy.Jedna z podstawowych umiejętności bushcraftowych polega na wykorzystaniu noża do prac obozowych oraz wytwarzania podstawowych narzędzi niezbędnych lub przydatnych w czasie bytowaniu w lesie.

Nóż bushcraftowy sprawdzi się doskonale do zorganizowania ogniska, przygotowania posiłku czy improwizowanego schronienia.

W bardziej precyzyjnych pracach musimy się posiłkować nożami zapewniającymi wytrzymałość, ostrość ale jednocześnie wysoką swobodę i precyzję operowania. Takie noże od lata produkuje firma Morakniv. Szwedzki potentat w produkcji noży turystycznych oferuje noże do rzeźbienia oraz noże Classic, które także sprawdzają się w bardziej zgrubnych pracach z drewnie.

Noże te produkowane są w tradycyjnej, niezmienionej od wielu lat formie charakterystycznej dla skandynawskich noży użytkowych. Noże do rzeźbienia wytwarzane pod marką Morakniv charakteryzują się klasyczną, prostą rękojeścią wykonaną z brzozy, w której o osadzone są doskonałej jakości ostrza ze szwedzkiej stali węglowej.

Nóż do rzeźbienia Mora

Firma Morakniv oferuje dwa rodzaje noży do rzeźbienia – z prostym ostrzem oraz z ostrzem łyżkowym tj. charakterystycznie wygiętym, przeznaczonym do rzeźbienia naczyń oraz łyżek.
Noże do rzeźbienia z prostym ostrzem występują w trzech długościach. Nóż do rzeźbienia Mora Wood Curving 106 posiada ostrze o długości 82 mm, nóż do rzeźbienia Mora Wood Curving 120 posiada ostrze o długości 57 mm, natomiast nóż do rzeźbienia Mora Wood Curving 122 dysponuje ostrzem o długości 59 mm. Cechą charakterystyczną noża Mora 122 jest prosta krawędź tnąca noża, dzięki czemu model ten doskonale nadaje się do wykonywania zdobień na rzeźbionych przedmiotach.

Nóż do rzeźbienia – stal

Ostrza wszystkich noży wykonane są z najwyższej jakości stali węglowej – laminatu. Rdzeń ostrza jest wykonany ze stali węglowej otoczonej warstwą miększej stali stopowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz specjalnemu hartowaniu uzyskuje się ostrze o niesamowitej twardości – 61 HRC. Ostrze w tych nożach jest twarde, wytrzymałe i utrzymuje ostrość przez długi czas. Noże nadają się do rzeźbienia praktycznie w każdym gatunku drewna.
Uzupełnieniem noży do rzeźbienia z prostym ostrzem jest nóż Mora Wood Basic oraz noże z serii Classic. Nóż Mora Wood Basic to nożyk do rzeźbienia przeznaczony dla początkujących użytkowników. Nóż posiada 80mm ostrze z twardej stali węglowej osadzone w rękojeści z tworzywa. Rękojeść jest delikatnie wyprofilowana i zapewnia lepszy i bezpieczniejszy chwyt, co jest ważne w przypadku osób zaczynających przygodę z rzeźbieniem.

Noże Mora Classic No. 2 oraz Mora Classic No. 2/0 mimo, iż nie są typowymi nożami do rzeźbienia, to stanowią bardzo dobre uzupełnienie rzeźbiarskiego warsztatu. Klasyczny kształt noży, poręczność i długość ostrzy predysponują te noże do zgrubnych prac rzeźbiarskich.

Nóż do rzeźbienia – nóż łyżkowy Mora

Noże łyżkowe Mora dzięki specjalnemu kształtowi ostrza dedykowane są do rzeźbienie wszelkiego rodzaju naczyń, kubków, miseczek, talerzy oraz łyżek. Morakniv oferuje trzy rodzaje noży łyżkowych różniących się promieniem wyoblenia oraz krawędziami tnącymi. Wszystkie noże wykonane są z twardej stali węglowej, która gwarantuje ostrość oraz odporność na tępienie się.

Nóż łyżkowy do rzeźbienia Mora Wood Carving 164 to podstawowy nożyk z jednostronną krawędzią tnącą. Promień wewnętrzy ostrza to 12 mm. Nóż doskonale nadaje się do rzeźbienia łyżek oraz kubeczków.
Nóż łyżkowy do rzeźbienia Mora Wood Carving 162 posiada dwustronną krawędź tnącą, zapewniającą szybsze operowani. Dzięki dwustronnej krawędzi tnącej nóż sprawdzi się dobrze w przypadku leworęcznych użytkowników. Promień wewnętrzny noża to 15 mm co zapewnia komfortowe rzeźbienie wszelkiego rodzaju łyżek oraz kubeczków.
Nóż łyżkowy do rzeźbienia Mora Wood Carving 163 posiada także dwustronną krawędź tnącą. Większy promień wewnętrzny noża doskonale predysponuje go do rzeźbienie większych naczyń o łagodniejszych krawędziach np. misy, miski, talerze itp.

Noże do rzeźbienia firmy Mora to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników bushcraftu. Noże idealnie nadają się do rzeźbienia małych form oraz wytwarzania podstawowych naczyń w warunkach terenowych.

4.6/5 - (8 votes)

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. jano pisze:

    Wszystko fajnie, jak zacząć rzeźbić łyżkę, skąd wziąć drzewo, nawet będąc w lesie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *