Szwedzka pochodnia. Ognisko w pniu.

szwedzka pochodnia - Szwedzka pochodnia. Ognisko w pniu.

Szwedzka pochodnia (swedish fire torch) to ognisko, które wykonujemy z kawałka pnia drzewa. Nazwa wskazuje, że zostało wymyślone przez szwedzkich drwali, choć biorąc pod uwagę jego praktyczność myślę, że było szeroko stosowane również w innych rejonach gdzie istniała potrzeba uzyskania prostego i długotrwałego źródła ciepła. Ja osobiście podpatrzyłem to rozwiązanie u drwali w trakcie wędrówek po Bieszczadach.

Szwedzka pochodnia – Konstrukcja

Technik przygotowania szwedzkiej pochodni jest kilka, różnią się szczegółami ale wspólną ideą wszystkich jest wypalający się od wewnątrz pieniek, na którym można w wygodny sposób gotować potrawy. Najpopularniejszy sposób na przygotowanie szwedzkiej pochodni polega na nacięciu pieńka wzdłuż (na krzyż) piłą łańcuchową.

W warunkach survivalowych najczęściej rozłupujemy pniak siekierą na co najmniej cztery części. Powstałe w ten sposób polana związujemy np. prowizorycznym sznurkiem z młodej gałęzi, kawałkiem drutu lub wkopujemy w ziemię. Należy przy tym pamiętać aby zachować odstęp 1-2 cm pomiędzy poszczególnymi kawałkami drewna w celu zapewnienia dopływu powietrza do paleniska.

Jeżeli nie mamy dostępu do odpowiednio szerokiego pieńka można alternatywnie wykorzystać wiązkę kilku kawałków gałęzi o kilkucentymetrowym przekroju. Pozyskanie takich kawałków w warunkach survivalowych jest na pewno prostsze. Drewienka powinny być w miarę równo przycięte i solidnie związane.

Gotowanie na szwedzkiej pochodni

Przygotowaną szwedzką pochodnię ustawiamy na stabilnym podłożu lub wkopujemy w ziemię. Do podpałki wykorzystujemy szczapki drewna, pierzaste patyki lub korę brzozową. Materiał utykamy w szparach i podpalamy. W pierwszej fazie rozpalania, w zależności od stanu wilgotności drewna, możemy wspomóc nasze ognisko rozdmuchiwaniem. Rozpalona szwedzka pochodnia daje bardziej równomierny i długotrwały płomień w porównaniu do tradycyjnego ogniska.

Gotowanie na szwedzkiej pochodni jest wygodne. Mamy stabilną konstrukcję, na której w zależności od przekroju pieńka możemy postawić nawet bardzo duże naczynia. W przypadku naczyń o dużej średnicy, na wierzchu naszej pochodni możemy ustawić prowizoryczny ruszt ze świeżych gałązek o grubości 1-2 cm. Powstała w ten sposób przestrzeń pomiędzy naczyniem a ogniskiem zapewni lepszą cyrkulację powietrza i większą penetrację płomieni.

Instrukcja i test szwedzkiej pochodni

4.1/5 - (24 votes)

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. LeśnyDziad pisze:

  Warunki może nie survivalowe 😉 ale relacja bardzo ładnie zrobiona. Kawał dobrej roboty.

 2. Lukasz pisze:

  Ok, pytanie do autora – jak myślisz jak to się dalej potoczy?

 3. miejsce na ognisko pisze:

  Bardzo ładnie i oryginalnie wygląda takie ognisko w trochę innej odmianie. 🙂

 4. Alek Sander pisze:

  Fajnie opisane. Bardzo pożyteczna informacja. Gratuluję.
  Alek Sander kucharz 41.Wyprawy Polarnej IGF PAN.

 1. 2014/10/02

  […] Więcej informacji na temat ogniska znajdziesz w naszym artykule pt. Szwedzka pochodnia, ognisko w pniu […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *