Szkoła przetrwania, czyli 10 rzeczy niezbędnych do przetrwania w dziczy

Jeśli trafiłeś w to miejsce, są dwie możliwości. Pierwszą z nich jest sytuacja, w której jesteś zaawansowanym survivalowcem i chcesz zobaczyć co będziemy polecać adeptom tej sztuki. Druga opcja, jesteś początkującą osobą szykującą się na swój pierwszy obóz przetrwania i chcesz dowiedzieć się, co musisz ze sobą zabrać.

Zapraszamy obydwie grupy odbiorców do dalszej lektury, ponieważ zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie i odświeży informacje odnośnie obecnego stanu rynku. Przedstawimy dziś 10 niezbędnych przedmiotów, które powinny znaleźć się w plecaku każdego, kto lubi survival, niezależnie od celu i długości wyprawy.


1. Noże survivalowe i bushcraftowe – najlepszy przyjaciel podróżników

Nóż jest najważniejszym elementem w plecaku każdego z nas. Należy wybrać jednak najlepszy produkt spełniający wszystkie indywidualne potrzeby, ponieważ nie ma uniwersalnego modelu, który przypadnie do gustu wszystkim. Na sam początek proponujemy mocny składany nóz, np. Ka-Bar 4062FG – Dozier Folding Hunter.

2. Sznurek, paracordy i liny 

Warto wyposażyć zarówno swój niezbędnik w cienki sznurek, jak i plecak w linę, ponieważ obydwa produkty mogą okazać się niezwykle przydatne. Cienki sznurek sprawdzi się podczas konieczności związania kilku gałęzi, natomiast gruba lina lub paracord jak Paracord 550 linka spadochronowa będzie służył do rozstawienia schronienia oraz przygotowania elementów obozowiska.

3. Wyposażenie do rozpalenia ognia

Nauka rozpalania ognia za pomocą krzesiwa jest przydatna, jednak na swój pierwszy obóz warto zabrać kostki paliwowe, zapałki i zapalniczkę – chowając je w różnych miejscach, by podczas zamoczenia jednego, nie ucierpiało drugie. Krzesiwo z iskrownikiem jednak może okazać się ostatnią deską ratunku, a biorąc pod uwagę, że taki zestaw nie zajmuje dużo miejsca, warto mieć go zawsze przy sobie.

4. Manierka

Metalowa manierka jest dużo wytrzymalsza na uszkodzenia mechaniczne od plastikowej butelki, więc lepiej zabezpieczyć swoje zapasy wody na całą podróż – chociaż prawdopodobnie i tak będzie jej zbyt mało, więc do listy jako 5 element można dodać filtr do wody.  Proponujemy np. taką od Nalgene Osasis.

6. Apteczka

pol il Ponczo Defcon 5 Vegetato Italiano 3914 - Szkoła przetrwania, czyli 10 rzeczy niezbędnych do przetrwania w dziczy

Podstawowy zestaw leków, bandaże i plastry na ewentualność otarcia lub skaleczenia, powinny towarzyszyć nawet podczas prostych wypraw po popularnych szlakach górskich lub turystycznych. Apteczki nie zajmują dużo miejsca i nie należą do ciężkich, więc nie trzeba obawiać się, że obciążą one niepotrzebnie nasz bagaż. Na kilkudniowe wycieczki do lasu, włożyć do takiej apteczki jak Pocked Med Insert test na boreliozę i szczypce do usuwania kleszczy.

7. Odzież i gadżety przeciwdeszczowe

Trekking z plecakiem to wspaniała forma aktywności, jednak podczas deszczu, ciężko znaleźć miejsce, które ochroni zarówno nas, jak i całe wyposażenie przed przemoczeniem. Ponczo przeciwdeszczowe jest lepszym rozwiązaniem na taki stan rzeczy od klasycznej kurtki, pod którą prawdopodobnie nie uda się schować plecaka.

8. Kompas

pol pm Kompas Silva Ranger S New 3385 1 - Szkoła przetrwania, czyli 10 rzeczy niezbędnych do przetrwania w dziczyJeśli nie chcecie marnować miejsca w swoim bagażu, warto wybrać kompas w formie breloku, który można przypiąć do plecaka lub szlufki w spodniach.  Możesz wypróbować na przykład kompas Silva Ranger

9. Żywność

Pamiętajcie o tym, że znajdziecie się daleko od sklepów i cywilizacji, więc należy zabrać ze sobą suchą żywność i liofilizaty, które zapewnią zastrzyk energii oraz zasilą wasz organizm do dalszej pracy! Przygotowanie smacznego i pożywnego posiłku w dziczy, wcale nie musi być trudne.

10. Latarki

Czasem przyjdzie Ci szukać drewna na opał po ciemku, a czasem lepszego miejsca do rozbicia namiotu po zmroku, a bez latarki, nie będziesz mieć żadnego innego źródła światła. Warto więc nie tylko zabrać klasyczny model, ale również latarkę czołową, dzięki której obydwie ręce będą wolne podczas pracy lub trekkingu w trudnym terenie.

4.8/5 - (6 votes)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *