Bushcraftowy biwak w lesie – co musisz zabrać?

Survival jest coraz bardziej popularną formą rozrywki wśród osób szukających kontaktu z naturą oraz chcących poznać swoje słabości i ograniczenia. Coraz częściej można spotkać się jednak ze słowem bushcraft, który w pewnym sensie wiąże się pośrednio z ideą survivalu. Bushcraft charakteryzuje się inną formą, a osoby które go uprawiają, po prostu chętnie korzystają z dóbr oferowanych przez przyrodę

Bushcraft to nie tylko wspaniała przygoda, bezpośredni kontakt z przyrodą ale także doskonalenie umiejętności manualnych. Tego typu wyjazd to często próba powrotu do pierwotnych technik przeżycia w dziczy, bytowania w terenie i maksymalny kontakt z dziką roślinnością oraz zwierzętami. Zastanówmy się jednak nad tym, co powinno znaleźć się w plecaku, by biwak był satysfakcjonujący i przede wszystkim bezpieczny.

Pierwszy raz? Nie rzucaj się na głęboką wodę!

pol pl Noz bushcraft Campero CN112 P Joker Orzech amerykanski Krzesiwo 4323 2 - Bushcraftowy biwak w lesie - co musisz zabrać?

Największym przyjacielem każdego miłośnika dzikiej przyrody jest profesjonalny nóż bushcraftowy, charakteryzujący się wysoką jakością ostrza (np. dla nieco mniej zaawansowanych podróżników, może być to nóż bushcraft Lynx TBS Olive, a dla tych mocniej zaangażowanych np. nóż bushcraftowy Joker Campero).

Konserwatywni survivalowcy będą zdania, że namiot nie jest niezbędnym elementem ekwipunku, ponieważ bushcraft wymaga samodzielnego skonstruowania szałasu i schronienia. Początkujące osoby mogą jednak wykorzystać tarpy i płachty biwakowe, które nieco ułatwią im to skomplikowane zadanie. Koszt takiego wyposażenia waha się od 150 do 800 zł i uzależnione jest to od materiału i wielkości płachty.

Ustalmy jedno – nawet jeśli zabierzecie ze sobą tego typu elementy wyposażenia, to przecież nie musicie z niego korzystać. Można go potraktować jako koło ratunkowe w przypadku niepowodzenia. W końcu, jak głosi stare przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony.

Chociaż rozpalenie ogniska powinno zostać wykonane za pomocą krzemienia, czasem może zdarzyć się sytuacja, że wszystko w okolicy będzie mokre. Kostki paliwowe lub rozpałka dla mniej doświadczonych bushcraftowców to podstawa, która uratuje przed wychłodzeniem. Nie są to ciężkie przedmioty zajmujące dużo miejsca, więc schowanie ich w plecaku nie powinno sprawić dużego problemu.

Obowiązkowe elementy wyposażenia

Budowanie schronu przed potencjalnym zagrożeniem ze strony dzikich zwierząt i niesprzyjających warunków atmosferycznych, może przysporzyć wielu problemów. Koniecznością jest posiadanie takich elementów, jak m.in.:

 • niewielka siekiera (np. siekiera HULTAFORS H 009 SV 0.9 kg)
 • piła składana
 • karimata
 • prowiant
 • zapas wody
 • apteczka (wyposażona w bandaż, plastry, wodę utlenioną, spirytus salicylowy, podstawowe leki)
 • kompas
 • mapa
 • sznurek
 • chusteczki
 • latarka
 • gwizdek
 • zapałki

pol pl Siekiera HULTAFORS H 008 SV 0 8 kg Recznie kuta 4401 10 - Bushcraftowy biwak w lesie - co musisz zabrać?Biorąc pod uwagę, jak powinien wyglądać wyjazd bushcraftowy, może wydawać się to nieco absurdalne, ale zabranie ze sobą telefonu komórkowe potrafi uratować życie. Dzięki niemu posiadasz stały kontakt z niezbędnymi służbami, a w razie zaginięcia, istnieje możliwość namierzenia sygnału GPS. Jeśli wyjazd będzie dłuższy niż jedna noc, koniecznością staje się powerbank, pozwalający na zasilanie baterii. Warto zwrócić uwagę, by jego pojemność pozwalała na minimum dwa cykle ładowania.

Pamiętajcie! Bushcraft to wspaniała przygoda, która pozwala na badanie własnych granic wytrzymałości i zdobycie przydatnych umiejętności. Warto potraktować to jako lekcję i możliwość poznania samego siebie. Warto jednak pamiętać o jednym – nie wystawiaj swojego bezpieczeństwa, zdrowia i życia na próbę, ponieważ czasem absurdalne sytuacje, mogą nieść za sobą ciężkie konsekwencje.

4.9/5 - (43 votes)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *