Jak rozpalić ogień za pomocą krzesiwa?

jak rozpalic ogien krzesiwem - Jak rozpalić ogień za pomocą krzesiwa?Rozpalenie ognia to podstawowa umiejętność w bushcrafcie i survivalu. Istnieje wiele technik i narzędzi , za pomocą których możemy rozpalić ogień. Jedna z bardziej popularnych i praktycznych metod polega na wykorzystaniu krzesiwa współczesnego. Krzesiwa z prętem żelazo-cerowym są niezwykle skutecznym sposobem na szybkie rozpalenie ognia, praktycznie nie zależnie od warunków zewnętrznych.
Iskry uzyskiwane z krzesania mają temperaturę sięgającą 3000 stopni C. co oznacza, że rozpalenie ognia nawet w niesprzyjających warunkach jest relatywnie proste. Samo krzesiwo to jednak dopiero połowa sukcesu.

Rozpałka do krzesiwa

Do rozpalenia ognia niezbędne jest jeszcze rozpałka. W warunkach terenowych rozpałkę do krzesiwa możemy pozyskać praktycznie wszędzie. Zasada nadrzędna to suchość rozpałki, im większa tym lepiej. Oczywiście są bardziej i mniej skuteczne rozpałki. Do tych najlepszych, których pozyskanie w terenie jest stosunkowo proste należą: kora brzozowa, strużyny sosnowego drewna – najlepiej przesączone żywicą tzw. smolne szczapki, sucha trawa, zmechacona kora jałowca itd. Zobacz nasz materiał o rozpałkach.

Dwie podstawowe techniki rozpalania ognia za pomocą krzesiwa

Pierwsza metoda polega na ustawieniu pręta krzesiwa pod kątem około 45 stopni w taki sposób aby koniec krzesiwa opierał się na podłożu i przygotowanej rozpałce. Ważne jest aby podłoże, na którym opieramy krzesiwo było stabilne. Jeżeli grunt nie jest zwarty to najlepiej rozpałkę rozłożyć na kawałku drewna. W tej technice krzesiwo pozostaje statyczne, a ruchy (krzesanie) wykonujemy iskrownikiem.

Do krzesania wykorzystujemy iskrownik znajdujący się zazwyczaj w komplecie z krzesiwem lub wykorzystujemy krawędź grzbietu noża, a w ostateczności krawędź tnącą noża. Wystarczy kilka energicznych ruchów iskrownikiem po pręcie krzesiwa aby wydobyć z krzesiwa wystarczającą ilość iskier. Należy pamiętać o tym, że im bardzie ostra krawędź iskrownika, noża tym więcej i bardziej „soczyste” będą uzyskane iskry. W przypadku niesprzyjającej pogodny lub słabej rozpałki można najpierw zeskrobać delikatnie trochę wiórek z pręta krzesiwa i dodać do przygotowanej rozpałki.


W drugiej technice ustawiamy pręt krzeszący tuż nad przygotowaną rozpałką np. 3-5 cm i przykładamy do niego krawędź iskrownika. W tej metodzie to iskrownik np. krawędź noża pozostaje statyczna, a ruch (krzesanie) wykonujemy ciągnąc krzesiwo w górę po krawędzi iskrownika. Iskry spadają swobodnie na ułożoną poniżej rozpałkę. Zaletą tej metody jest to, że przygotowana rozpałką np. wiórki kory, strużyny drewna nie rozlecą się przy krzesaniu. Metoda polecana szczególnie zaczynającym swoją przygodę z krzesaniem ognia za pomocą krzesiwa.

Jakie krzesiwo wybrać?

Wszystkie dostępne na rynku krzesiwa współczesne – survivalove oparte są na pręcie z żelazo-cerowej mieszanki tzn. będą krzesały iskry : ) Najczęściej spotykane są krzesiwa z prętem o grubości 8-9 mm i długości roboczej ok 6-7 cm. Takie krzesiwo pozwala na nawet kilka tysięcy użyć. Zwolennicy rozwiązań „light” mogą wybrać krzesiwa z prętem o grubości 6 mm. Na rynku są dostępne także krzesiwa w rozmiarze XXL z prętem o grubości 13 mm. Takie krzesiwa oprócz swojej ekstremalnej trwałości są bardzo wygodne w używaniu.


Poza prętem kluczowym elementem krzesiwa jest rękojeść. Najczęściej rękojeść krzesiwa wykonana jest z masy plastikowej uformowanej w sposób zapewniający pewny i wygodny chwyt. Od lat liderem w produkcji krzesiw jest szwedzka firma Light My Fire, której krzesiwa uchodzą za jedne z najlepszych na rynku. Krzesiwo Army o to sztandarowy produkt LMF.

 


Zwolennicy najbardziej wyszukanych rozwiązań powinni sięgnąć po krzesiwa ręcznie robione. Oprawy krzesiwa custom wykonane z najlepszych i najpiękniejszych gatunków drewna lub poroża jelenia gwarantują nie tylko niepowtarzalny wygląd i klimat ale również wygodę użytkowania.
4.4/5 - (7 votes)

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Victor pisze:

    kupiłem niedawno zestaw Light My Fire i z krzesiwa jestem bardzo zadowolony

  2. drewno na ognisko pisze:

    Świetny wpis, akurat zamierzam kupić krzesiwo w najbliższym czasie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *