Krzesiwo tradycyjne – kowalskie. Jak rozpalić ogień?

krzesiwo banner - Krzesiwo tradycyjne - kowalskie. Jak rozpalić ogień?Krzesiwo tradycyjne, kowalskie to krzesiwo żelazne wytwarzane według tradycyjnych metod poprzez wykuwanie za kawałka żelaza. Wykute w kowalskiej kuźni krzesiwo uderzane o kawałek krzemienia wytwarza iskry, które służą do rozpalenia ognia. Metoda krzesania ognia za pomocą krzesiwa tradycyjnego swoimi korzeniami sięga epoki żelaza i przez wieki była jedną z najpopularniejszych technik rozpalania ognia. Stosowana przez traperów, którzy nie rozstawali się ze swoim zestawem do rozpalania ognia. Zestaw traperski do rozpalania ognia, oprócz krzesiwa oraz krzemienia, zawierał suche hubki, które były niezbędne do skutecznego rozpaleni ognia.

Jak rozpalić ogień za pomocą krzesiwa tradycyjnego?

Do rozpalenia ognia za pomocą krzesiwa tradycyjnego potrzebna jest, oprócz krzesiwa i krzemienia, sucha hubka, która skutecznie złapię gorącą iskrę oraz rozpałka, dzięki której rozniecimy ogień.  Istniej wiele skutecznych rozpałek (hubek), które bardzo dobrze pracują z krzesiwem kowalskim.

Obecnie wybór hubki najczęściej zależy od dostępności dlatego jedną z najbardziej popularnych i jednocześnie skutecznych rozpałek jest zwęglona bawełna lub np. len. Płatki zwęglonego materiału łatwo łapią iskrę i utrzymują zarzewie ognia.

Aby hubka złapała iskrę należy mieścić ją z wierzchu krzemienia aby krawędzie materiału i krzemienia stykały się. Następnie uderzamy z góry krzesiwem kowalskim  w krawędź krzemienia tworzą iskry, które będą spadały na hubkę. Zalążek ognia uzyskany dzięki iskrze z krzesiwa „złapanej” przez hubkę delikatnie rozdmuchujemy do momentu uzyskania odpowiedniej ilości żaru i temperatury. Następie przykładamy rozpałkę właściwą np. pakuły lniane, rozwarstwiony sznurek jutowy, suchą trawę itp. i nie przerywając dmuchania rozniecamy ogień, który przenosimy do naszego ogniska.

Proces rozpalania ognia za pomocą krzesiwa tradycyjnego może wydawać się mozolny, szczególnie w przypadku początkujących adeptów bushcraftu lub survivalu.  Jednak przy odrobinie wprawy i dobraniu odpowiednie , suchej hubki krzesiwo kowalskie stanie się skutecznym i pewnym sposobem do rozpalenia ognia.

Zestaw traperski z krzesiwem tradycyjnym

4.6/5 - (14 votes)

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Kornel pisze:

    Kiedy znów będzie dostępny zestaw traperski?

  2. AndrzejM. pisze:

    Epoki żelaza? To nie tak dawno…. Epoka żelaza wciąż trwa. Oficjalnie nie ma epoki plastiku, atomu i elektroniki. Tak naprawdę to już w epoce kamienia łupanego, człowiek z Cro-Magnon używał pirytu żelaznego i krzemienia do krzeszenia ognia. Oczywiście nie każdy, tylko co bogatszy. Biedniejsi pocierali dwa patyki…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *