Palnik z puszki w 5 minut, czyli kuchenka survivalowa na alkohol

kuchenka palnik z puszki 22 - Palnik z puszki w 5 minut, czyli kuchenka survivalowa na alkoholImprowizacja to jedna z podstawowych umiejętności w survivalu. W poprzednich wpisach pokazałem, jak łatwo zrobić praktyczną kuchenkę survivalową na paliwo stałe z puszki po kawie lub ociekacza na sztućce. Tym razem zaprezentuję, jak zrobić palnik turystyczny z aluminiowej puszki, czyli minimalistyczną kuchenkę survivalową na alkohol.

Kuchenka survivalowa – Palnik z puszki

Kuchenkę (palnik na alkohol) z puszki aluminiowej można wykonać na kilka sposobów. W tej wersji do zrobienia palnika spirytusowego będzie potrzebna tylko jedna puszka oraz nóż lub nożyczki. Rozwiązanie, które pokażę cechuje więc łatwość i szybkość wykonania. Palnik spirytusowy z puszki można zrobić w 5 minut.

Krok 1.

W puszce aluminiowej po dowolnym napoju wycinamy otwór (odcinamy dekielek) w górnej części puszki. Ostrze noża najlepiej prowadzić przy krawędzi puszki dzięki czemu linia cięcia nie będzie poszarpana.  Wtym przypadku użyłem nietypowej, litrowej puszki po piwie. Kuchenka będzie więc stabilniejsza  i będzie miała większą moc.

Krok 2.

Odcinamy dolną część puszki mniej więcej na wysokości 3 cm. Będzie to podstawa naszego palnika.

Krok 3.

Odcinamy górną część puszki o wysokości odpowiadającej wcześniej odciętemu dolnemu fragmentowi tj. 3 cm. Następnie przykładamy ostrze noża do ścianki odciętej puszki i robimy na ściance i krawędzi delikatne, równoległe wgniecenia co 1 cm. Na koniec robimy na górze mały otwór, który będzie odpowiadał za wyrównanie ciśnienia w naszej kuchence.

Krok 4.

Przygotowaną górną część palnika delikatnie wciskamy w podstawę puszki. Nalewamy alkohol etylowy (denaturat, spirytus)  i podpalamy.  Czekamy chwilkę na rozgrzanie palnika i ustawiamy naczynie bezpośrednio na naszym palniku.

Test palnika na alkohol

W warunkach „pokojowych” zagotowanie 0,5 litra wody zajęło ok. 3 minut 40 sekund.

Tutorial

5/5 - (11 votes)

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Milena pisze:

  Oto chodziło. Gratuluje autorowi

 1. 2014/11/10

  […] zmieścić ekwipunek EDC (latarkę, scyzoryk, multitool, notes, długopis, zapalniczkę, krzesiwo), palnik spirytusowy wraz z zapasem paliw, kuchenkę na paliwu stałe typu „Esbit” lub składaną kuchenkę […]

 2. 2014/11/12

  […] ogrzewacz czy alternatywna źródło światła.  Podobnie, jak w przypadku kuchenki z puszki, czy palnika z puszki, główną zaleta tej kieszonkowej, survivalowej kuchenki jest fakt, że robi się ją łatwo, […]

 3. 2014/11/18

  […] na alkohol. Wystarczy aluminiowa puszka po napoju oraz nóż. Improwizowana kuchenka survivalowa, palnik spirytusowy z puszki jest lekki, mały i sprawdza się w sytuacjach […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *